Abdest azalarını kurumadan yıkamak mı gerekir? Abdest sırasında yıkanmış uzuvları kurutmanın sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken, yıkanmış uzvu kuruttuktan sonra diğerini yıkamak suretiyle alınan abdest geçerlidir. Ancak abdest âzalarının yıkanmasına aralıksız devam etmek yani, âzalardan herhangi biri kurumadan diğerlerini de yıkamak sünnettir.

Abdest Azalarını Ardarda Yıkamak:

Abdest, ibâdete hazırlık anlamında dinin emrettiği başlıca bir ameldir; farz ve sünnetleriyle bütünlük arzeder. Bu bakımdan bir or­gan kurumadan diğer organı yıkamak sünnet sayılmıştır. Bazı mez­heplerde ise bu da farz kabul edilmiştir.

Bu konuda havanın sıcak ya da soğuk, rüzgarlı ya da durgun olmasına itibar edilmez. Abdesti bütünleştiren organların yıkanma­sı ara verilmeden sürdürülür. Tâ ki ara yere yabancı bir fiil girme­sin.

O halde hiç bir özür yokken organları fasılalı yıkamak mekruh­tur. Abdest suyunun ara yerde bitmesi ve su temin etmek için bir müddet geçirilmesi belli bir özre dayalı olduğundan kerahet sayıl­mamıştır.

Gusül ve teyemmümdeki durum da böyledir. Siracü'l-Vahhac ve Fetâvâ-i Hindîyye'de de ayni hususlar belirtilmiştir. (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/25.)