Hanefi ve Şafii mezhebine göre avret mahalline dokunmak abdesti bozar mı?

Soru Detayı
Avuç ayasıyla veya elle avret mahalline dokunmak abdesti bozar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre; avret mahalline el sürmek abdesti bozmaz. El sürülen, ister kadının avret yerleri olsun, isterse erkeğin, farkı yoktur. Mücerred / soyut (yalnızca) el sürmekle abdest bozulmaz.

Şâfiîlere göre, bir erkek veya kadın, kendisinin veya başkasının ön veya arka avret yerini elinin içi ile tutsa, abdesti bozulur.