Abdest aldıktan sonra kıbleye dönüp su içip kelime-i şehadet getirmek sünnet mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest bittikten sonra kıbleye karşı ayakta kelime-i şehâdet getirmek ve dua yapmak, biraz su içmek sünnettir.

Sünnet-i Seniyenin mertebeleri var:

Bir kısmı farz ve vacib derecesindedir ve terk edilmez.

Bir kısmı ise Peygamber Efendimiz (asm)'in günlük örf âdet nevinden yemek, içmek, yatmak gibi hallerine taalluk eden sünnetleridir ki bu tarz sünnetlere âdâb veya müstehap denir.

Günlük âdetlerimize dair bu sünnetlere uyan, tüm zamanını ibadete çevirebilir. Terk eden günah kazanmamakla birlikte bu mühim sevaptan mahrum olur.