Namaz vakti girmişken, kılmadan hayız olan kadın, o namazı kaza etmesi gerekir mi?

Soru Detayı

- Mesela öğle namazı vakti girdikten sonra, daha namaz kılmamışken hayız olsak ve 10 gün sürse (düzenli olarak 10 gün) yıkanacağımız gün yine öğle namazı vakti girdikten sonra mı yıkanmalıyız ve öğle namazını kılmalıyız?
- Aynı şekilde yine mesela öğlen namazını kıldıktan sonra daha ikindi girmemişken hayız olsak yıkancağımız gün öğle namazını mı kılcak şekilde mi yıkanmalıyız, yoksa ikindiyi kılcak şekilde mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayız hâli sona erdikten sonra, imkan olduğu ilk anda gusül abdesti alınmalıdır.

Örneğin henüz öğle vakti çıkmadan önce âdet hali bitmişse, ikindi girmeden önce gusül abdesti alıp dört rekat öğlenin farzını kılacak kadar bir zaman varsa öğle namazını kılmak farz hale gelir. Bu durumda ikindi vakti girdikten sonra yıkanılmış olsa öğle namazını kaza etmek gerekir.

Yine örnek olarak öğle namazı vakti girdikten sonra namaz kılınmadan önce âdet hali başlamışsa, temizlendikten sonra âdetin içinde başladığı öğle namazını kaza etmek gerekmez.