Sabah namazında saniye farkının önemi var mı?

Soru Detayı

- Diyanetin ezan vakitlerine göre mesela 5’i 20 gece sabah vakti çıkıyor gösterse biz selam verdiğimizde 20 geçiyor olsa orada saniye farkı, yani küsurat önemli midir?
- 30. Saniye de vakit çıkıyor ama bunu da bilmiyoruz. Biz 5’i 20 gece 50 saniyede selamlamış olsak ne yapacağız?
- Hanefi’yim biraz araştırdım ama o küsüratı nasıl nereden öğreneceğim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vakit cetvelinde saniyelere değil, dakikalara itibar edilir.

Hanefî mezhebine göre şu üç vakitte hiçbir namaz kılınamaz:

a. Güneşin doğmasından itibaren, 40-50 dakika sonrasına kadar.

b. Güneşin, tam tepede bulunduğu vakit (Öğle vaktinin girmesine yaklaşık 10 dakika kalmasından öğle vaktinin girmesine kadar).

c. Güneş batmadan önce, yani gözleri kamaştırmaz hale gelmesinden batmasına kadar olan vakit (Güneşin batmasına 40-50 dakika kalmasından itibaren akşam namazı vakti girinceye kadar olan zaman). Güneşin batmasından önceki kerahet vaktinde, sadece o günün ikindi namazının farzı kılınabilir. Fakat mazeretsiz olarak ikindi namazını bu vakte kadar geciktirmek mekruhtur.

Bunların dışında şu vakitlerde de sadece nafile namaz kılmak mekruhtur:

a. Sabah namazının sünneti hariç olmak üzere imsak vakti girdikten sonra, Güneş doğuncaya kadar olan sürede.

b. İkindi namazını kıldıktan sonra Güneş batıncaya kadar olan sürede.

c. Akşam namazı vakti girdiğinde, farz kılınmadan önce.

d. Cuma günü hatibin minbere çıkmasından sonra.

Hanefî mezhebine göre, namaz kılarken ve henüz namaz bitmeden Güneş doğarsa, o namaz bozulur. Bu namazı kerahet vakti çıktıktan sonra kaza etmek gerekir. Kerahet vakti, Güneş doğduktan 45-50 dakika sonra çıkmaktadır.

Diğer mezheplerde kerahet vakitlerinde namaz kılma konusu farklıdır; caiz diyen mezhepler vardır.