Vakit girince namazını kılmayan kadın, ay başı olursa günahkar mı olur?

Soru Detayı

- Şafii mezhebinde kadın, mesela öğle ezanı okunduktan sonra namaz kılma vakti de geçince âdet olmuşsa, üzerine kaza olarak kalıyor Hanefi’de ise kaza olarak kalmıyor.
- Peki, Şafi bir kadın âdet olacağını tahmin ediyorsa, ama namazı vaktin sonuna bıraksa ve âdet olduğunu görse namazı kaçırmak gibi büyük bir günaha girmiş olur mu?
- Yani üzerine kalan bu kazayla ölmesi onu sorumlu tutar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebinde, vaktin girmesiyle birlikte ibadet kişinin zimmetinde borç olarak sabit olur.

Şafiî mezhebine mensup bir kadın, vakit girdiği hâlde namazını kılmayıp ertelese ve sonrasında namazını kılmadan âdet görse, bu vaktin namazını kaza etmesi gerekir. Bu şekilde kılamadan vefat etse günahkâr olmaz.