Hayızlı iken veya doğum yaptığında o vaktin namazı düşer mi?

Soru Detayı
Hocam ezan okunduktan beş-on dk sonra kişi ölürse veya hayız olursa, o vaktin namazı üzerine kaza (borç) olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın kan gördüğünde namazı terkeder. Fetva buna göredir. Sahih olan görüş de budur.

Namaz vakti içinde henüz namazı kılmadan kadın âdet görür veya doğum yaparsa, o vaktin farzı düşer; ister namaz kılacak kadar bir süre kalsın ister kalmasın farketmez.

Vaktin sonuna doğru tekbir getirip namaza başlayan kadın bu durumda kan görürse, namazı bırakır ve onu kaza etmesi gerekmez.

Ama başladığı namaz nafile ise, o takdirde ileride onu kaza etmesi vacip olur. Çünkü şeriat vakit namazlarını ondan kaldırmış, nefileyi değil. bu nedenle vakit farzını kılarken kan görürse, o namazı kaza etmesi gerekmiyor, ama nafile kılarken kan görürse, onu ileride kaza etmesi gerekiyor.

Ölen kişi de eğer o vaktin namazını kılmadan vefat ederse, Allah o kişinin kalbindekini bilir. Ona göre muamele görür.