Şafii mezhebine göre kaza namazları ne zaman kılınır ve nasıl niyet edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlardan önce ve sonra kaza namazı kılınabilir. Kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Her zaman kılınabilir.

Zimmetinde (üzerinde) sayısını bilmeyecek kadar çok sayıda kaza namazı bulunan bir kişi, zimmetinden kurtulduğuna kesin olarak kanaat getirinceye kadar kaza namazı kılmaya devam etmelidir. Kaza namazını kılarken günlerini belirtmeye gerek yoktur. Kaza etmeye niyet edilen namazı sadece sabah, öğle, ikindi veya akşam namazı şeklinde belirtmek yeterlidir.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali))