Abbasi halifesi, Türklerin katli vaciptir, demiş mi?

Soru Detayı

- Bir Abbasi halifesinin (Müstasım olduğu söyleniyor) Türkler hakkında "Türklerin katli vaciptir" fetvası vermesi hangi olay ile verilmiştir, ne anlam ifade eder?
- Bu adı geçen halifenin zamanında İslama bir sürü bidat eklediği söyleniyor ne dersiniz?
- Bundan dolayı Abbasileri, Arapları sevmiyorum demek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir bilgi bulamadık.

Eğer böyle bir bilgi varsa, bu fetvayı veren Abbasilerin son halifesi "Mustasım Billah" olabilir ve bu fetva da Moğollarla, özellikle de Hülagu ile ilgili olmalıdır.

Moğollar, başta Bağdat olmak üzere birçok İslam ülkesinde katliam yaptılar. Örneğin, farklı rivayetlere göre Bağdat’ta bir hafta, bir ay veya kırk gün süreyle halkın hepsi yaşlı, kadın, çocuk demeden öldürüldü; şehir tamamen yağma ve tahrip edildi. Kaynaklarda, daha sonra şehre giren Hülagu’nun ceset kokusu yüzünden şehirde fazla kalamadığı, nehrin önce kan, ardından atılan kitaplar sebebiyle mürekkep renginde aktığı gibi rivayetler yer almaktadır.

İşte -eğer varsa- bu fetva, bu tür zalimler ve katiller içindir.

"Abbasileri, Arapları sevmiyorum." demek asla caiz olmaz, böyle bir söz hem Allah hakkına hem de bütün Abbasilerin ve bütün Arapların hakkına girmek olur.

Bir Müslüman, uzman bir doktor gibi olmalıdır. Doktor hastaya değil hastalığa düşmandır, hastasını sever ve tedaviye çalışır.

Aynen bunun gibi, bir Müslüman da hangi Müslüman olursa olsun, onu sever ve sevmelidir. Müslümana değil onun günahına düşman olmalı ve elinden geldiği kadar ıslahına çalışmalı, affedilmesi için dua etmelidir.

Bir Müslüman için bile durum böyleyken, "Müslüman bir milleti sevmiyorum." demenin sorumluluğunun ve günahının ne kadar büyük olacağını bir düşünelim ve ona göre konuşalım.