Türklerle ilgili hadislerdeki birbirinde farklı ifadeler nasıl açıklanabilir?

Soru Detayı

- Müslim, Buhari, Taberi gibi kaynaklarda, Türklerle Arapların savaşacakları ve Türklerin ümmeti parçalayacaklarını yazdılar.
- Tarihe baktığımızda parçalanma Türklerden önce başladı, Türkler tek çatı altında topladı Müslümanları. Bizden önce nice ayrılıklar vardı aralarında.
- Bir yandan da Türklerle ilgili övücü hadisler var. Ayet de sizin yerinize başka milleti getiririz diyor.
- Bir yandan Türk düşmanlığı bir yandan Türkleri övmek tezat değil de nedir?
“Konstantinapol’ü fetheden komutan ne büyük komutan fetheden ordu ne büyük ordu...”
- Lütfen bazıları parçaladı demeyin.
- Türkler Araplar ile Araplar onları saldırıp ezip ölülerine eziyet etti. Abbasiler döneminde düzelmeye başladı, aramız onun harici düşmanlık oldu..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türklerin Araplarla savaşları, İslam âlemini parçalamaları ile ilgili hadis rivayetleri Müslüman olmayan Türklerle alakalıdır.

Özellikle, o devirde bir kısım Tatarlar, Kırgızlar ve Cengiz-Hülagü gibi deccallar çıkaran ve Abbasi devletini yıkan Moğollar gibi milletler de Türk olarak biliniyordu.

Bu olumsuz bakışlar onlara bakar.

Olumlu manadaki hadisler ise, Müslüman olan Türklere, Selçuklulara, Gaznelilere, Osmanlılara ve benzeri mümin Türklerin hizmetlerine bakar.