40 gün 1000 Ayetel Kürsi okuyanın kalp gözü açılır mı?

Soru Detayı

- Şeyhül Ekber, Arifi Billah, Şeyh Muhyiddin bin Arabi (K. S) der ki:
"Her kim gece ve gündüz içerisinde Ayet'el Kürsi'yi 1000 defa okur ve buna 40 gün devam ederse (ara vermeden), Allah'a yemin ederim, Allah'a yemin ederim, büyük olan Allah'a yemin ederim ki, Kuran-ı Azime yemin ederim ki, o kimsenin ruhaniyeti inkişaf edip kalp gözü açılır, melekler o kimseyi ziyaret etmeye gelirler, o kimsenin her muradı hasıl olur."
- Bu bilgi sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilginin sahih olup olmadığına dair herhangi bir tahlile rastlayamadık.

Allah dilerse elbette Ayetü’l-Kürsi’yi veya başka bir ayeti okuyanın kalp gözünü açar. Ancak bunu "her okuyanın kalbini açacak" şeklinde anlamak doğru olmaz.

Ayetü’l-Kürsî’nin fazileti hakkındaki bazı hadislerde Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyuruyor:

- Kuran’da en büyük ayetin Ayetü’l-kürsî olduğunu (bk. Müslim, Müsâfirîn, 258),

- Yatağına girerken onu okuyan kimseyi Allah’ın koruyacağını ve şeytanın ona yaklaşamayacağını (bk. Buhârî, Vekâlet, 10),

- Bu ayetin içinde Allah’ın en yüce isminin bulunduğunu (bk. Müsned, 6/461)

- Ve Kuran ayetlerinin efendisi olduğunu (bk. Tirmizî, Fezailü’l-Kuran, 2)
haber vermiştir.

Rivayet tefsirlerinde yer alan bazı hadislerde de Ayetü’l-Kürsî’yi okuyana Allah’ın hemen bir melek göndereceği, ertesi güne kadar bu meleğin onun iyiliklerini yazacağı ve kötülüklerini sileceği, farz namazların arkasından onu okuyanın da öldüğü zaman cennete gireceği ifade edilmiştir.

Bu hadislerde işaret edilen fazileti sebebiyledir ki Ayetü’l-Kürsî namazların sonunda genellikle okunan bir ayettir. Aynı inançla namaz dışında da sık sık okunan ayetler arasında yer alır.