20 kişi para toplayıp kurban kesse olur mu?

Soru Detayı

- Kazadan beladan korunmak için şükür veya nafile küçükbaş kurbana 20 kişi para toplasa, kurban ibadeti geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da her ibadetin kuralları, Kuran ve sünnet tarafından belirlenmiştir.

Kurban kesmenin de kendine özel kuralları vardır. İmece usulü para toplayarak veya sadakaları bir araya getirerek kurban kesmek şeklinde bir ibadet bulunmamaktadır.

Ancak, tek başına bir kişinin kurbanı kesmesi ya da kestirmesinin önünde de bir engel bulunmamaktadır.

Ayrıca, kurban kesmek için para toplanması gibi bir uygulama hoş olmaz.

Bununla beraber, eğer böyle bir durum varsa, parayı verenler bir kişiye hibe ederler, o da kendine hibe edilen paralardan bir kurban kesebilir veya kestirebilir, böylece hem hibe hem de kurban kesme sevabı kazanabilirler. Çünkü bir şeye sebep olan, onu yapan gibidir.