"Futbolcunun Allah'ı" demek kişiyi dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

"Allah" lafzını, Allah'ı tanımayan kişiler, yanlış yerde deyim olarak kullanırsa küfre düşerler mi?
- Mesela "futbolcunun Allah'ı" demek; yani buradaki maksadı "en iyisi" demek istiyor, bunu kullananların hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Futbolcunun Allah’ı” ifadesini bir kimse, “en iyi, üstün, eşsiz futbolcu” manasında bile kullansa, müminin Allah’a karşı edebine aykırıdır, bu ifadenin kullanılması caiz değildir.

Bunu söyleyen kişi, insanı “İtikadımızdaki Allah yerine koymadığı” için dinden çıkmaz. Dil ile günah işlemiş olur. Tövbe eder, bir daha bu tür ifadeleri asla kullanmaz.