Namazı kılınmayacak olanların cenaze namazlarını kılmak günah mı?

Soru Detayı

- Kafirin, teröristin, eşkıyanın, yol kesicilerin, anne babasını kasten öldürenin cenaze namazı kılınmaz diyorlar, doğru mu?
- Eğer doğruysa, cenaze namazı kılınması yasak olanlara, cenaze namazı kıldıranların veya kılanların alacağı mesuliyet nedir?
- Günahkar olurlar mı? Mekruh mudur? Haram mıdır?
- Kılmış veya kıldırmışlarsa ne yapmaları gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günahları ne olursa olsun, mümin olan kimsenin cenaze namazı kılınır. Küfrün herhangi bir çeşidine bulaşmış ve -tövbe etmeden- kafir olarak ölmüş olan hiç kimsenin cenaze namazı kılınmaz.

Bir baskı altında olmadan kafirin cenaze namazını kılanlar haram işlemiş olup günahkâr olurlar. Günah işlemekle sorumlu tutulan kişinin kazandığı -dünyadaki belli had cezaları hariç- günahların gramajını bilemiyoruz. Onu Allah bilir.

Böyle adamları Allah’ın af edip etmeyeceği de bizim malumumuz değildir.

Ancak her günah gibi bu haramı işleyenlerin de tövbe etmeleri, Allah’a yalvarıp yakarmaları ve hayatı boyunca pişmanlık ateşiyle yanıp tutuşmaları önem arz etmektedir.

Bundan sonra, Allah’ın sonsuz rahmetine itimat edip bağışlanacağımızı ümit ederiz.