Bir anne kendi erkek çocuğunun, baba da kızının naşını yıkayıp kefenlemesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sağlığında bir kişiye bakmanın, dokunmanın ölçüsü ne ise ölümü için de geçerlidir. Bir anne erkek çocuğunun diz-göbek arası yerlerine bakması, dokunması caiz değildir. Baba-kız ilişkisi de böyledir. Bu ölçüye baktığımızda, annenin erkek çocuğunu, babanın da kız çocuğunu yıkaması uygun düşmez. Aslında bu ölçü erkeklerin veya kadınların kendi aralarında birbirlerine karşı durumları için de geçerlidir. Fakat başka bir çıkış yolu olmadığından, erkeğin erkeği, kadının da kadını yıkması bir zaruretin sonucudur.

Erkeklerin bulunmadığı bir yerde ölen bir erkek, -annesi, teyzesi, halası, kız kardeşi gibi- bir mahremi tarafından yıkanmaz, teyemmüm verilir. Aynı şekilde kadınların bulunmadığı bir yerde ölen kadın ise, mahremi olan bir erkek tarafından teyemmüm verilir.

- Fakat henüz bulûğ çağına yaklaşmamış erkek çocuğu bir kadın tarafından, kız çocuğu da bir erkek tarafından yıkanabilir.

- Cenaze bir teneşir üzerinde sırt üstü yatırılır ve abdest aldırılır, daha sonra sol tarafa çevrilir ve sağ yanı yıkanır, ardından sol yanı yıkanır ve bu işlem üç defa tekrarlanır. Daha sonra üsulüne uygun kefenlenir.

Daha geniş bilgi için tıklayınız: CENAZE.