“Tozlu dumanlı, karanlık bir fitne görülecek, bunu diğerleri takip edecek." anlamında sahih bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda birçok sahih hadis rivayetleri vardır. Mesela, Ebû Hüreyre anlatıyor: Resulüllah (asm) şöyle buyurdu:

“Karanlık gecenin (zifiri) karanlıklarına benzeyen fitneler zuhur etmeden amellerde yarışın. (Zira o fitneler ortaya çıktığı vakit) kişi, mümin olarak sabahlayacak, kâfir olarak akşamlayacak, yahut mümin olarak akşamlayacak, kâfir olarak sabahlayacak, dinini bir dünya menfaati karşılığında satacaktır.” (Müslim, İman, 51)

Bu hadis, gecenin zifiri karanlığı gibi fitneler ortaya çıkıp iş işten geçmeden amel ve ibadetlere ağırlık verilmesini istemektedir. Ayrıca dünya menfaati uğrunda, dinin hükümlerinin hesaba alınmayacağına; menfaatin, dinin hükümlerinden önde tutulacağına işaret etmektedir.

Bu hadisin ortaya koyduğu mesajın tezahürleri ve ortaya koyduğu gerçekler bugün daha fazla görülmektedir.

Bu fitneler, değişik hadis kaynaklarında belirtildiğine göre, karışıklıkların ve savaşların çoğalması; faiz, içki, zina, livata gibi kötülüklerin yaygınlaşması; materyalist felsefe akımları, deccal fitnesi, insanların mal-mülk, makam-mevki, dünya menfaati için dinlerini dünyaya satmaları gibi fitnelerdir.