“Edep Ya hu!” ne demektir?

Soru Detayı

- Kim tarafından söylenmiştir?
- Bu sözün mana aleminde sırrı nedir?
- Anlamını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Edep, güzel ahlak çerçevesinde, her inanç kesimine, her farklı bölgeye hâkim olan örf-âdete uygun davranış anlamına gelir.

Bir Müslümanın edebi, Kitap ve sünnete göre şekillenir.

“Edep Ya hu!” ifadesinin manası, “Biraz edepli ol be adam!” şeklindedir.

Bir kimse, muhatabı olan birinin sözlerinde, tutum ve davranışlarında edebe aykırı gördüğü bir durum karşısında, nazikçe kendisini uyarmak istediği zaman, “Edep Ya hu!” (Biraz edepli ol.) der, onu edep dışı davrandığını hatırlatır ve edepli olmaya davet eder.

- İlk defa bu kelimenin kim tarafından kullanıldığına dair sahih bir bilgiye rastlayamadık.