"Ahir zamanda, şiddetli bir bela gelecek, … " şeklindeki hadisin anlamı nedir?

Soru Detayı

“Ahir zamanda, şiddetli bir bela gelecek, herkese isâbet edecek, ondan ancak Allah'ın dinini bilen ve ona göre diliyle ve kalbiyle cihad eden kurtulacak.”
- Bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ömer (ra)’den rivayet edilen hadisin manası şöyledir:

“Ahir zamanda ümmetime sultanlarından / devlet yetkililerinden öyle şiddetli bir bela / musibet / eza-cefa dokunur ki, kimse ondan kurtulamaz. Yalnız diliyle, eliyle ve kalbiyle Allah’ın dinini bilen / tanıyan kimse kurtulur. İşte bu, Allah’ın lütuflarının kendisi için önceden mukadder olduğu kimsedir.” (Deylemi’den naklen, Kenzu’l-ummal, h. No: 8450)

"Ahir zaman" tabiri bin yıl öncesi için de geçerlidir. Dolayısıyla, bu hadiste İslam tarihi içerisinde zalim devlet ricalinden halkın başına gelen -ve insanların çoğunun o sıkıntılardan ötürü dininden taviz verdiği- zulümlerden söz edilmektedir. Her zaman o tür şiddetli imtihanlardan -dinine zara vermeden- başarıyla çıkan bazı kimseler olmuştur ki, bunlara Allah’ın özel bir lütfu olmuştur.

Özellikle bu asırda bu tür zulümlerin haddi hesabı yoktur. Ve bu zulümlerden ötürü çoğu insan dininden az veya çok taviz vermek durumunda kalmıştır. Ancak bazı kimseler, bütün zulümlere rağmen dininde sebat etmiş ve dik duruş sergilemiştir.

Kanaatimizce bu asırda Allah’ın lütuf ve inayetinin yetiştiği ve en şiddetli zulüm ve istibdat devrinde imanına, irfanına yakışan bir duruş sergileyenlerin başında Bediüzzaman Said Nursi gelir. Onun hayatına bakanlar, bu hadisin manasını canlı bir örnek penceresinden kolaylıkla kavrayabilirler.