La ilahe illallah, ne demektir?

Soru Detayı

"La ilahe illallah" cümlesinin meali "Allah’tan başka ilah yoktur" anlamına gelmiyor mu?
- Ama biraz araştırdığımda Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur meali ortaya çıkıyor. Yani bazı yerlerde Allah’tan başka ilah yoktur çıkıyor, bazı yerlerde Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur çıkıyor. Kısacası la ilahe illallah cümlesinde HİÇBİR kelimesi tam olarak nerede?
- Neden öyle diyorlar sanki bir ekleme yapıyorlarmış gibi. Doğrusu Allah’tan başka ilah yoktur değil mi?
- Aydınlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“La” edatı iki manada kullanılır.

Biri: Leyse manasında olup mutlak olarak nefiy eden ve başında bulunduğu ismin harekesini zamme / ötre yapar. Örneğin, “La reculün fi’d-dari”  cümlesinin manası: “Evde erkek / adam / kimse yoktur” şeklinde olur.

Diğeri: Nefy-i cins edatıdır. Başında bulunduğu ismini nasb eder / harekesini üstün kılar. Örneğin: “La recüle fi’d-dari” cümlesinin manası: “Evde hiçbir erkek / adam / kimse yoktur” şeklindedir.

İşte bu cümlede olduğu gibi, “La ilahe İllallah” cümlesinin başında bulunan “La” da nefy-i cins edatıdır. Başında bulunduğu ismini nasb eder / harekesini üstün kılar. Onun “La ilahün” değil, “la ilahe” olmuştur.

Bazıları bu inceliği göz önünde bulundurarak “Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur.” şeklinde meal vermişler. En doğrusu budur.

Diğer bazıları “Allah’tan başka ilah yoktur.” ifadesinin Türkçede aynı anlamı ifade ettiğini düşünerek bunu tercih etmişler. Bu da doğrudur.