Zümer suresi 3. ayet tasavvufun aleyhine mi?

Soru Detayı

- Zümer süresi 3. ayet açıklar mısınız?
- Bir videoda bu ayet tasavvufun aleyhine gösteriliyordu. Bu ayet kim için inmiş, hangi olayı anlattığını anlatırsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zümer suresi, 3. ayetin meali şöyledir:

“Bilin ki halis din, yalnız Allah için olandır. Ondan başka veliler edinenler ise, 'Allah katında yakınlığa vesile olsun diye onlara tapıyoruz.' derler. Anlaşmazlığa düştükleri şey hakkında Allah onların arasında hükmünü verecektir. Yalancı ve nankör olanı Allah amacına ulaştırmaz.” (Zümer, 39/3)

- Bu ayette, tasavvufun yanlış olduğunu gösteren hiçbir ifade yoktur.

Ayette yer alan “veliler”den maksat, tasavvuftaki evliyalar değil, Allah’tan başka ilah edinilen -canlı cansız- purtlardır. “onlara tapıyoruzifadesi, bu maksadı açıklamaya yöneliktir.

- Şeriat, tasavvuf, tarikat, hakikat mesleğindeki velilerin durumu Kur'an’da açıktır:

“Bilin ki Allah’ın velilerine / dostlarına hiçbir korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de.” (Yunus, 10/60)

Allah, bizzat kendisinin dost edindiği kimselerin insanlar tarafından dost edinilmesini yasaklar mı? İnsan aklı bu kadar zavallılığa da mı düşer!

- Bu gibi yorumları yapanlar, daha çok Seleficilik oynayanlar, bir kısım Vehhabiler ve bazı radikal cahillerdir. Söz konusu ayeti, ehl-i tasavvuf veya benzeri mümin gruplar için yorumlayan hiçbir tefsir kaynağına rastlamak mümkün değildir.

Bizim kanaatimizce kâfirlerin ve müşriklerin için söz konusu olan bu tür ayetleri, müminler için kullanmak, tam şizofrenik bir fikir jimnastiği yapmakla eş değerdir. Nitekim, bazı kimseler, her şeye şirk deyip durduklarından kelime-i tevhid okumaya vakit bulamıyorlar...

Soruyla ilgisi olan "TEVESSÜL" konusunda detaylı bilgi için tıklayınız:

Tevessül, ayet ve hadislere göre caiz midir?