Kehf suresi 13. ayetten, azınlık kesimin cennete gideceği anlaşılır mı?

Soru Detayı

- Kehf 13 ayetini açıklar mısınız, burada azınlık kesimin cennete gideceği sonucu çıkarılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetten böyle bir sonuç çıkarmak doğru olmaz.

İlgili ayetin meali şöyledir:

"Biz sana onların kıssalarını gerçek olarak anlatacağız. Hakikaten onlar, Rablerine iman eden birkaç genç idi. Biz de onların hidayetlerini artırdık." (Kehf, 18/13)

Ayette geçen "Fitye", genç delikanlı, yiğit demek olan "fetâ"nın ondan az sayıya delalet eden çoğuludur.

Demek ki kıssanın ibret teşkil eden hakikatinde bunların isimleri ve sayıları ve memleketlerinin bellenmesi lazım değildir. Hüviyetleri olmak üzere ehemmiyete değer olan birinci nokta şu vasıflarıdır:

"Birkaç genç yiğitten oluşan az bir topluluk ki kendilerinin Rabbine iman ettiler ve biz de kendilerine hidayetlerini artırdık. Onların kalplerini metin kıldık."

Din ve vicdan hürriyeti bulunmayan bir toplumda yaşayan bu gençler, putperest kavimlerine karşı çıkıp göklerin ve yerin Rabb'inden başkasına ibadet etmeyeceklerini açıkladılar.

Ancak gelişmeler karşısında kavimleri arasında Allah’a olan imanlarını serbestçe ifade etme ve inançlarının gereğini yerine getirme imkânı bulamayacaklarını, hatta onların arasında hayat hakkına dahi sahip olamayacaklarını anlayınca, köpeklerini de yanlarına alarak mağaraya sığındılar.

Baskı ve zulümden kaçan gençler, Allah’ın yardımını ve bir kurtuluş yolu göstereceğini ümit ederek, “Rabbimiz! Bize rahmet et ve bize bir çıkış yolu hazırla!” diye dua ettiler. Allah onların dualarını kabul etti ve kendilerini orada uzun müddet derin bir uykuya daldırdı.