Zinada kul hakkı var mı? Anne baba hakkı da var mı?

Soru Detayı

- Önceden sorulmuş bir soru ama, cevaplar birbirinden farklı oluyor. Bazıları evet kul hakkı diyor, bazıları yok sadece kul ile Allah arasında diyor. Kimisi helallik al, kimisi alma diyor. Kimisi evlilere kul hakkı, bazıları bekarlar için de geçerli diyor (ailenin hakkı var diyerek).
- Bu durumda uygun olanı ne?
- Bir kişi bataklığa düştü ise kendini kurtarması ve düzeltmesi için (tövbesinin kabulü için) bu konuda ne yapması uygun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zina eden pişman olur, tövbe ederse, Allah’ın lütfu ile temizlenmiş olabilir.

Zina ettiği şahsın yakınlarının hakları var diye onlara durumu açıp helallik dilemek uygun olmaz; bu davranış birçok kötü fiile sebep olabilir.