Zina neden günah?

Soru Detayı

- 2 insanın evli değilken isteyerek birlikte olması neden günah?
- El ele tutuşması veya sarılması neden günah?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aile olmazsa toplum, kültür, medeniyet, savunma, dayanışma… olmaz. Zina serbest olursa da aile olmaz.

Esasen, her şey Allah’ındır, varlıklara verilenler onların mülkü değil, onlara birer emanettir. Emanetlerin de o emaneti verenin iznine ve rızasına bağlı olduğu her akıl ve vicdan sahibinin kabul edeceği bir gerçektir.

Şu hâlde, Allah’ın mülkünde, onun mülkü olan bizlerin, bize verilen emanetleri onun izni ve rızası olmadan kullanmak, o emanete hıyanet etmek demektir. Emanete hıyanet etmek ise hem o emaneti verene hem de o emanete haksızlıktır.

Kuran-ı Kerîm’de zina kelimesi beş ayette geçer.

Bunlardan;
- Birinde zinaya yaklaşılmaması gerektiği, onun çirkin bir iş ve kötü bir yol olduğu belirtilir (bk. İsrâ 17/32);
- İkisinde zina şirk ve adam öldürme gibi büyük günahlar arasında zikredilir. (bk. Furkan 25/68; Mümtehine 60/12)

Dinî literatürde zina kavramının en geniş anlamıyla cinsel haramı ifade ettiği de olur ve bu yaklaşım bir hadiste geçen gözün ve dilin zinası tabirlerinden kaynaklanır. (bk. Buhârî, İstizan, 12; Müslim, Ḳader, 20)

Hadis, göz ve dille işlenen cinsel günahtan söz ederken, zina kelimesinin mecazi anlamda kullanımına da örnek teşkil eder.

Harama bakmak ve yaygın ahlak kurallarına uymayan cinsel içerikli sözler söylemekle başlayan sürecin zinaya götürme ihtimalinin yüksekliğinden dolayı böyle bir ifade kullanılmış da olabilir. Nitekim ilgili ayette, “Zina etmeyin” yerine, “Zinaya yaklaşmayın” denmesi (bk. İsra 17/32), sadece zina fiilinin değil zinaya yol açacak davranışların da haram kılındığı şeklinde anlaşılmıştır.