"Zeyd" kelimesinin sözlük anlamı nedir?

Soru Detayı

- "Zeyd" adının birçok sahabenin ismi olduğu mâlûmumuz. Benim sormak istediğim, bu kelimenin anlamı, yani "zeyd" kelimesinin sözlük anlamı nedir?
- Zeyd ismi erkek çocuklara verilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zeyd ismi, Arapça ZÂDE fiilinin masdarından yapılmıştır. Kelime olarak; artan, çoğalan, ilave, fazla gibi anlamlara gelir.

"Zeyd", Kur'an'da sahabe ismi olarak geçen tek kelimedir ve erkek çocuklara isim olarak verilmesi güzel olur.