Zekatı verilmeyen para ile eşya alıp kullanmak haram mıdır?

Soru Detayı

- Bu para ailede kimlere haram olur?
- Zekatı verilmeyen para ile alınan kitap, yiyecek vb. malları kullanmak günah mıdır?
- Kitabı her okuyuşumuzda örneğin, günah yazılır mı?
- Eğer günahsa, bu parayla alınan malları ne yaparak kullanabiliriz, değeri kadar sadaka vererek kullanılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman, akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına gelmiş ve hür olması (Kasani, Bedai’, II, 4-5) bir yıllık borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı, yani kazanç sağlayıcı nitelikte “nisap miktarı” mala sahip olan kimselerin zekat vermesi farzdır.

Farz olan zekatı vermemek ise günahtır.

Ancak zekat vermemiş olan kimsenin herhangi bir şeyi satın alması haram olmadığı gibi satın almış olduğu şeyleri kullanmaktan dolayı da günaha girmiş olmaz.