Zalim yönetimlere isyan etmek gerekir mi?

Soru Detayı

- Ebu Hanife ve İbn Teymiyye'nin fetvaları haklı isyan-ayaklanma kavramlarını meşru gösterir mi?
- İbn Teymiye'nin modern zamanlarda en çok vurgulanan fikri de devletin ahlaki ve dini temellere oturması, dini kanunlara bağlı olması gerektiğini düşünmesidir. Ahlaki ve dini temellere dayandığını ileri süren, dini kanunları benimsediğini ilan eden her türlü devlet yapı ve biçiminin de sürekli olarak öğüt ile geliştirilmesi ve sergilenen eksikliklerin böyle kapatılması gerektiğini savunurken, ahlaki ve dini temellere dayanmayan, dini kanunlarla hükmetmeyen devletin meşru olmadığını öne sürmüştür.
- İdareciye itaatin gerekli olduğunu, fakat itaat gibi nasihatin de gerekli olduğuna vurgular; ona göre "din nasihattir".
- İmam-Azam Ebu Hanife ise Emevi dönemi ile ilgili Zeyd bin Ali için "Şayet halkın, onun atalarını aldattıkları gibi O’nu da aldatıp yarı yolda bırakmayacaklarını bilseydim, O’nunla beraber bende savaşırdım" demiştir ama daha önemlisi Zâlim yönetimlere kılıçla isyân etmeyi farzdır diye görüşü vardır..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeriatı uygulamayan bir yöneticiyi değiştirmek ümmete vacibdir, ancak bunu yapacak gücü olacak ve iç savaş, düşmanın taarruzuna fırsat vermek gibi tehlikeler de bulunmayacak.

Eğer daha büyük bir zarar ihtimali varsa, uygun zaman ve imkan beklenecektir.