Yüz güzelliği için bir dua var mı?

Soru Detayı

- Yüz güzelliği için ayet veya hadislerde geçen bir dua var mıdır?
- Bazı yerlerde yüz güzelliği için okunacak dua diye bir duadan bahsediliyor, bunun aslı var mı, bu bilgi ayet ve hadis değilse, neye dayanıyor, bir tahmin mi veya bir alimin tavsiyesi mi?
- Bunu okumanın sakıncası var mı?
- Bahsedilen dua şöyledir:
- Güzellik duası öncesi "euzu besmele" çekilir ve ardından Hz. Peygamberin dualara başlarken okuduğu şu kısa cümle söylenir:
“Sübhane rabbiyel aliyyil a’lel vehhab”
- Bu sözden sonra bir defa Fatiha suresi okunur. Ardından şu 12 esmanın her biri 3’er defa okunur.
"El-Musavvir, El-Latif, El-Mucib, El-Vedud, El-Hamid, El-Kadir, El-Muktedir, El-Batın, En-Nur, Er-Reşid, El-Azim, Er-Rahman."
- Esmaların okunması bittikten sonra yine bir defa Fatiha suresi okunmaktadır.
- Bu duayı 7 gün usulüne uygun okuyan kişinin Allah’ın izni ile cildi temizlenecek, yüzüne ışık gelecek, duruşu değişecek ve bizatihi kendisi de değişimi fark edecektir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih kaynaklarda böyle bir duaya rastlayamadık.

“Sübhane rabbiyel aliyyil a’lel vehhab” duası, namazlardan sonra tesbih yapıp duaya geçerek hep okunan bir duadır.

Dualarla yüzün fiziki özelliklerinin değişeceğine dair bir bilgi bulamadık.

Alimler, teheccüd namazlarının yüzün / simanın güzelleşmesine ve parlamasına vesile olur diyorlar. Bu da bazı kimselerde görüldüğü için söylenmiştir.

Fiziki yüzümüzü güzelleştirmeye çalışacağımıza, bir kısım yüzlerin kara, bir kısmının ak olduğu kıyamet gününde yüzümüzün ak ve parlak olmasına çalışmak daha karlı ve isabetli bir meşguliyet olur.

Bununla beraber, fiziki güzelliği hesaba katmadan, sadece dua ve ibadet niyetiyle sübhane rabbiyel aliyyil a’lel vehhab duasını, Fatiha suresini ve Allah’ın isimlerini okumak hem dua hem de ibadet olur.