Yusuf Aleyhisselam zamanında yaşayan Kral, Hz. Yusuf'a tabi mi olmuş yoksa karşı mı çıkmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da Hz. Yusuf (as)’ın peygamberliğinden çok, kardeşleri tarafından kuyuya atılmasıyla başlayan çile dolu yaşamından söz edilmektedir. Ayrıca, güven, itimat, dürüstlük ve sabır sonunda ulaştığı makamlarda yaptığı hizmetlerinden ve nihayet bütün ailesiyle bir araya gelip en mutlu olduğu bir sırada, imanının gücünü ifade eden ahireti arzulamasına ve ölümü istemesine kadar kendini gösteren iffetli, dramatik ve orijinal bir hayat tablosundan bahs edilmektedir.

Bazı kaynakların verdiği bilgiye göre, Hz. Yusuf (as) yaklaşık olarak Milattan 1729 yıl önce Mısır’a gelmiştir. Kendisi Mısır’ın azizi olduğunda otuz yaşındaydı. Milattan önce 1635 yılında vefat etmiştir. Hakimiyeti döneminde akrabasını Mısır’a getirdi. İsrailoğulları böylece ilk defa oraya yerleşmiş oldular.(İbn Aşur, Yusuf, 1- 4. ayetin tefsiri).

İbn İshak’ın belirttiğine göre, Mısır hükümdarı Velid b. Reyyan Hz. Yusuf’a iman etmiş ve dinine girmiştir.(bk. İbn Kesir, en-Nihaye, 1/241; Kasasu’l-Enbiya, 137).