Bu mucize doğru mu?

Soru Detayı

- Tarihi veriler eski Mısırlıların ticaretlerinde gümüş, bakır ve altın kullandıklarını gösteriyor. Kuran bize birkaç dirhem gümüş ağırlığına karşılık gelen bir ticareti haber veriyor. Bu ise Kuran’ın dediklerinin tarihi verilerle tutarlı olduğunu gösteriyor. Tevrat’ta bu birkaç dirhemin 20 gümüş olduğu ifade edilir. Yaratılış 37: 28 Midyanlı tüccarlar oradan geçerken, kardeşleri Yusuf’u kuyudan çekip çıkardılar, yirmi gümüşe İsmaililer’e sattılar. İsmaililer Yusuf’u Mısır’a götürdüler.
- Bu ticaret Hz. Yusuf’un kardeşleri ile tüccarlar arasında Filistin’de veya tüccarlar ile Mısır veziri arasında Mısır’da gerçekleşmiş olabilir. Her iki durumda da sonuç değişmez.
- Ayet birkaç dirhem ağırlığında bir gümüş ile değişildiğini haber veriyor. Dikkatimi çeken nokta ise Tevrat’ta 20 gümüşe satıldığı söyleniyor ve Kuran’da ise Yusuf’un birkaç dirheme satıldığını belirten ayetin numarası da 20.
- Yusuf 20: Onu düşük bir fiyata, birkaç dirheme sattılar. Ona önem vermemişlerdi.
- Burada verilen bilgi doğru mu?
- Tevrat’ta böyle bir ifade geçiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tevrat’ta, kardeşlerinin Hz. Yusuf’u 20 gümüşe sattıkları bildirilmiştir. (Tevrat: 37/28)

- Kuran’da da gerçekten bu konunun Yusuf Suresi 20. ayette zikredilmiş olması, tevafuk penceresinden güzel bir işarettir:

"(Mısır’da) onu yok pahasına, birkaç dirheme sattılar. Zaten ona pek değer vermemişlerdi." (Yusuf, 12/20)