“Mısırlı kadınlar, Peygamberimizi görselerdi o bıçakları kalplerine saplarlardı.” sözü kimindir?

Soru Detayı

- Hz. Yusuf kıssasının anlatıldığı bir mecliste Hz. Ayşe Validemiz de vardır. Validemiz, “Mısırlı kadınlar Yusuf’un güzelliği karşısında ellerini kestiler. Benim Efendim’i görselerdi, o bıçakları kalplerine saplarlardı.” demiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe’nin ilgili sözünün bir benzeri manzum olarak zikredilmiş, Türkçesi şöyledir:

“Eğer Mısır’dakiler onun (Hz. Muhammed’in) yanağının vasıflarını duysalardı,
Yusuf’u satın almak için bir fiyat biçmezlerdi.
Eğer Züleyha’nın meyve soyan kadınları onun alnını / yüzünü görselerdi,
Ellerini keseceklerine kalplerini kesmeyi tercih ederlerdi.”
(Şerhu’z-Zerkani ala’l-Mevahibi’l-Ledünniye, 4/390)

Fethullah el-Benani de bu beyitleri kitabına almış ve bunları Hz. Aişe’ye dayandırmıştır. (bk. el-Benani, Nasihatu zevi’l-fadli ve’l-himme, Matbaatu’s-saade, 1911, s.11)

Alusi de şiirin kime ait olduğunu belirtmeden yukarıda geçen natin şu ilk kısmına yer vermiştir:

“Eğer Mısırda’kiler onun (Hz. Muhammed’in) yanığının vasıflarını duysalardı,
Yusuf’u satın almak için bir fiyat biçmezlerdi.”
(bk. Tefsiru’l-Alusi, 7/73)