Yunanistan'da askere gitmenin bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Yunanistan'da askere gitmek istemiyorum.
- Ben Yunanistan vatandaşıyım fakat Müslüman ve Türk'üm. Burada (Yunanistan'da) askerlik yapmak istemiyorum. Türkiye'de eğitim alacağım ve devamında da Türkiye'de çalışmayı planlıyorum. Askere gitmemek için sahte hasta raporu düzenleme veya sürekli Türkiye'de kalıp asker kaçağı olma imkanları var. Başka neler yapılabilir bilmiyorum, fakat burada askere gitmek istemiyorum.
- Başka çarem kalmaz ve mecbur kalırsam eğer sahte hasta raporu düzenleyip muaf olursam büyük günaha girmiş olur muyum?
- Haç işareti olan kıyafet giyme ihtimalim var bunu istemiyorum. Gitmemek için elimden ne geliyorsa yapmayı planlıyorum.
- Kanuni olarak zorla gitme durumunda bırakılırsam gitmem farz mı olur?
- Asker kaçaklığı durumunda ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yunanistan’daki Müslümanlar, kendi rızalarıyla ve devlet ile sözleşme yaparak orada kalmadılar, dünyanın güçlü devletlerinin dayatması sonucu yapılan anlaşmalar sonunda orada bırakıldılar.

Orada dinlerini ve değerlerini koruyamamak tehlikesi varsa, öncelikle bir İslam ülkesine göçmeleri gerekir. Bu da her zaman ve herkes için mümkün değildir.

Zarureten orada kalanlar, ellerinden gelen bütün imkanları kullanarak o devletin İslam’a karşı veya aykırı olan faaliyetlerine katılmamanın yollarını aramalıdırlar.