Yetim kalan öz yeğene bakmak farz mı?

Soru Detayı

- Bir insan, yetim kalan öz yeğenine bakması farz mıdır (bakma imkanı varsa).
- Bakmazsa eğer çocuk sokakta kalacak, (aile bireylerinden birileri olduğu için yetimhane almıyor, Türkiye’den bahsetmiyorum).
- Kişi elbette irtibatı kesmeyecek çocuktan, ziyaretine vs. gidecek. Ama ona bakmamak günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akrabadan biri bakıma muhtaç olduğunda, imkanı olan akraba, yakınlık sırasına göre ona bakmaya mecburdur.