Yer ve gök bitişikken nasıl ayrıldı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kozmoloji kitapları, yaratılışın ilk altı safhasından sonraki dönemin bütün hususiyetlerini, kâinatın bugün sahip olduğu özelliklere benzetiyor. Artık madde şekillendirilmiş ve yüksek sıcaklık altında atomların karşılıklı ve ahenkli etkileşimi başlatılmıştır. Atomların oluşması, moleküllerin teşekkülüne yardımcı olmuş; moleküllerin birleştirilmesiyle çok sayıda madde uzayı doldurmuş, uygun fizikî şartlar altında gök cisimleri şekillenmeye başlamış; güneşler, dünyalar, gezegenler İlâhi bir kudret tarafından yaratılmıştır.

Altıncı dönemden sonraki tipik özellik, sıcaklığın 4.000 dereceye varan değeridir. Bu sıcaklık altında bütün uzay şimdiki gibi karanlık değil, ışıl ışıl parlamaktadır.

Bir hikmet gereği, maddenin gaz şeklinde yoğunlaştırılıp zamanla soğutulmasıyla yoğunluk değerleri de artmış ve gittikçe katılaşan maddeden bildiğimiz gezegenlerin hikmetle şekillendirilmesi başlamıştır. Kâinat tahminen ilk 700 bininci yılına geldiğinde hâlâ hidrojen ve helyumdan ibaret homojen gaz bulutu halindeydi. Fakat kâinat bir tek noktaya çöküp tek bir galaksi haline de getirilmedi, milyarlarca galaksi odağı yaratıldı. Pekiyi, ne oldu da kâinat öylece gaz bulutu halinde bekletildi? Veya neden tek bir noktaya çökertilmedi?

Kozmoloji yıllarca bu soruyu kendine sorarken, 1973 yılında teorik fizikçi karadelik uzmanı Roger Penrose, "Başlangıç Tekliği ve Tekilliği" olmak üzere ilk yaratılış gücünü hesaplamaya çalıştı. Bu "Büyük Patlama" sonucunda oluşan bir protondan daha küçük mini noktacıklara rastladı. Bunlar bir karadelik gibi yıldızların çökmesi sonucu değil, ilk yaratılış esnasında yaratılmışlardı. Bu kara noktalar, bir atomdan bile daha küçük olmalarına rağmen bir karadelik gibi davranıp önlerine çıkan şeyleri yuttukları ve geride iz bıraktıkları anlaşılmıştır.

Hidrojen ve helyum bulutları, bu müthiş çekim odakları etrafında toplanmış ve milyarlarca galaksinin çekirdeği böylece teşekkül ettirilmişti. Bitişik halde bir kozmik çorbadan, gaz bulutundan ibaret bir noktadan kâinat açılıyor ve belirli bir gaye için şekillendiriliyordu. Bu büyük dönüşümü Kur’an şöyle haber verir:

“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer birbirine bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?” (Enbiya, 21/30)