Yemekte ölçüyü aşan kimse gazaba mı uğrar?

Soru Detayı

- Taha suresi 81. Ayet:
“Size rızık olarak verdiğimiz iyi ve temiz şeylerden yiyin ama bunda ölçüyü aşmayın, yoksa gazabıma uğrarsınız; kim gazabıma uğrarsa artık uçuruma yuvarlanmış demektir.”
- Bu ayeti tam olarak anlayamadım, iyi ve temiz şeylerden yiyin ama taşkınlık etmeyin derken fazla yemek yiyen Allah'ın gazabına mı uğrayacak?
- Çünkü ben yemek yemeyi seven karnımı doyuran biraz fazla doyuran bir insanım, ölçüyü kaçırdığım oluyor, ama israf etmekten korkarım.
- İsraf etmesem bile yine ben gazaba uğrayanlar dan mı olacağım, üzülüyorum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Ey İsrailoğulları! Böylece sizi düşmanınızdan kurtardık ve Tur’un sağ tarafında sizinle sözleştik; size kudret helvası ve bıldırcın gönderdik. Size rızık olarak verdiğimiz iyi ve temiz şeylerden yiyin ama bunda ölçüyü aşmayın, yoksa gazabıma uğrarsınız; kim gazabıma uğrarsa artık uçuruma yuvarlanmış demektir.” (Taha, 20/80-81)

Ayette “ölçüyü aşmayın” mealindeki ifade için şu yorumlar yapılmıştır:

- Bu verdiğimiz nimetleri inkar edip nankörlük etmeyin.

- Verdiğimiz nimetleri bir günden fazla depolamayın.

- Yediğiniz nimetlerim ile günah işlemeyin. (bk. Maverdi, ilgili ayetlerin tefsiri)

- Bir kısmınız diğer bir kısmınıza zulmedip ellerindekini almasın.

- Helal dairesini aşıp harama girmek suretiyle kendi nefsinize zulmetmeyin.

- Küfran-ı nimet etmeyin, yani nankörlük etmeyin ve nimetlerim ile bana isyan etmeyin. (Razi, Beyzavi, ilgili ayet)

Bunun bir özeti şöyledir:

“Rızkımı yerken, şükürsüzlük ederek nankörlüğe düşmeyin, israf ederek, şımarıklık göstererek, bana karşı isyan ederek, üzerinizdeki vacip olan hakları vermekten imtina ederek benim koyduğum sınırları aşmayın, yoksa benim gazabıma uğrarsınız...” (Meraği, ilgili ayetin tefsiri)