Yanında mahremi olmayan bir kadın, namahrem olan eniştesi ve onun eşi olan halasının kızıyla uzun yola çıkabilir mi?

Soru Detayı
Yanında mahremi olmayan bir kadın, namahrem olan eniştesi ve onun eşi olan halasının kızıyla uzun yola çıkabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi âlimlerine göre, bir kadın beraberinde kocası veya mahremi olan bir erkek bulunmadığı halde üç günlük veya daha fazla mesafeye yolculuk edemez. Fakat bundan az mesafeye beraberinde bunlardan kimse olmaksızın yolculuk etmesi caizdir.

Hidaye’de de, kadının yanında mahremi olmadan yolculuk müddetinden az olan mesafeye gitmesi mübahtır.