"Ya kardeşim Cebrail; bu getirdiğin haberleri nereden alıyorsun?" "Bir yeşil nur perdesinin önünden alıyorum ya Resulullah." diye başlayan olay hadis midir?

Soru Detayı

- Bir hadisi kutsi; Resulü Kibriya Efendimiz anlatıyor:
- Bir seferinde Hz. Cebraile sordum: Ya kardeşim Cebrail; bu getirdiğin haberleri nereden alıyorsun. Bir yeşil nur perdesinin önünden alıyorum ya Resulellah. Perdenin arkasında kim var. Bana o perdeyi aralamak yasak ya Resulallah. Ben sana izin veriyorum. Bir dahaki sefere bak bakalım, dedim.
- Cebrail sonraki gelişinde, hayret halinde; Alan da veren de sizsiniz ya Rasulellah, dedi. Emir zattan sıfata, tecelli zattan zatadır. Ne ekersen onu biçersin. Her yapılan dua zata döner. Zatta inkılabı yaptıktan sonra sıfata geçer...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alimler bu rivayetin uydurma olduğunu belirtmişlerdir. (bk. Müntedeyatu’r-ravdi’r-reyahîn)

Zaten bu rivayetin muhtevası da İslam akidesine ters düşmektedir. Hz. Peygamber (asm) bir yandan vahyi gönderen, bir yandan vahyi alan konumundadır. Dış görünüşü itibariyle böyle bir düşünce tarzı önemli bir dinî risk taşımaktadır.