Vesveseden nasıl kurtulurum? Ben namaz kılarken sesten çok etkileniyorum, yani dışardan bir ses geldiği zaman konsantremi kaybediyorum, abdest alırken de öyle. Ben çok vesveseliyim sanırım, ömrümün sonuna kadar böyle olmaktan çok korkuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dışardan bir ses duymak abdesti de namazı da bozmaz. Bu konuda vesvese yapmaya gerek yoktur. Şayet dışardan ses duymanın namazı abdesti bozduğuna dair bir hadis ya da fıkhi bir hüküm bulursanız o zaman namazı yeniden kılın abdesti de yeniden alın. Böyle bir hüküm de olmadığına göre, yeniden namaz kılmanın manası nedir.

Şeytan insanı namazdan soğutmak ve namazı bıraktırmak için işte böyle vesvese verir. Siz de şeytana kanıp peşineden giderseniz, bu durum Allah'ın razı olacağı bir durum değildir.

Siz güya Allah'ı razı etmek için tekrar abdest alıp tekrar namaz kılıyorsunuz, ama Allah bu durumdan razı olmaz. Çünkü bunu size yaptırmaya çalışan şeytandır. Siz dışardan gelen sese kulak tıkamak yerine şeytandan gelen sese kulak tıkamalısınız.

Yapacağınız tek şey kendinizi sıkıntıya sokmayıp rahat davranmak ve Allah kabul eder deyip namazını kılmaktır. Hz. Peygamber (asm) sizin gibi yapmamış, siz Hz. Peygamber (asm)'den daha mı iyi namaz kılacağınızı düşünüyorsunuz.