Özürlünün abdest durumu hakkında bilgi verir misiniz? Sürekli gaz çıkarma problemi olan özürlü sayılır mı?

Tarih: 15.07.2006 - 11:06 | Güncelleme:

Soru Detayı
- Abdestli olduğum zaman genelde bir sonraki namaza kadar benden akıntı geliyor ve bez kullanıyorum. Yeniden abdest almak zorunda mıyım? - Namazda beni yel çıkarmak çok rahatsız ediyor, kendimi çok sıkıyorum ve yel gelmediğinden eminim, ama yine de vesveseye düşüyorum, sanki namazım olmuyor gibi, bu doğru mu? Yani abdest bozulur mu o an?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Özür Ne Demektir?

1. Sürekli devam eden abdest bozucu hâllere özür denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi hâller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma'zur (özürlü) denir.

- Özürlü Sayılmanın Şartı Nedir?

Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

Bunu bir misalle îzah edelim: Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hâl, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse "ÖZÜRLÜ" sayılır.

Çünkü, her namaz vakti içinde özür hâli tekerrür ettiği için, özrün devam ettiği ortaya çıkmış, özürlü sayılmanın ikinci şartı da böylece gerçekleşmiştir. Özür durumunun ortadan kalkması için, özür hâlinin bir namaz vakti içinde tamamen ortadan kalkması, hiç görülmemesi gereklidir. Böyle olan kimse, artık özürlü sayılmaktan çıkmış olur.

- Özür Sâhipleri ile İlgili Hükümler Nelerdir?

Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği hâlde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur. İdrar kirletmesi mevcut olduğu hâlde namazını kılar.

Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır. O da şudur:

Özürlü olduğunu tesbit eden kimse, her namaz vakti için, ayrı abdest alır, o vakit için aldığı bu abdestle dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir. Vitir ve cenaze namazlarını edâ edebilir. Özür sâhibinin aldığı abdest, sadece içinde bulunduğu namaz vakti süresince geçerlidir. Bir namaz vaktinin çıkıp diğer vaktin girmesiyle abdesti bozulur. Giren yeni vakit namazı için, yeniden abdest alması gerekir.

Meselâ; bir özür sâhibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar muteberdir. Vaktin çıkmasıyla, yani, güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz.

2. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür, insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. Oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste,

“Abdest almak ancak hadesten veya koku ve sesi olan yellenmeden dolayıdır.”(Tirmizi, Tahare, 56)

buyurulmuştur. Fakat kesin bir şekilde yellendiğini bildiği hâlde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak da tehlikelidir.

Eğer abdestinizin bozulmadığından eminseniz bu vesvesedir. Vesveselere ise dikkat etmeme gerekir. Çünkü vesvesenin üzerine gittikçe büyür. Ehemmiyet vermediğin zaman kaybolur gider.

Ayrıca kan akmıyorsa ve sadece yaranın üzerinde kalıyorsa, bu da abdesti bozmaz. Diğer taraftan yaranın üzerindeki kan etrafa akmadan bir beze veya kağıta bulaşıyorsa bu da abdesti bozmaz. Özellikle vesveseli insanlar bu fetvalardan yararlanarak vesveseden kurtulabilir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Özürlü kimse nasıl abdest alır, namaz kılar; cuma namazı için ne zaman abdest alması gerekir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

emine_1535

gercekten de cok tesekkürler allah sizden razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
seymacecen

ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN.CEVABINIZDAN COK HOŞNUT OLDUM

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kepsutlu82

açıklamalar çok güzel....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
daceaysun

Allah(cc) hepinizden razı olsun gerçekten fıkıh bilgimizin ne kadar da eksik ve bu eksiklilk bizleri ne kadar da zorluyor...emekleriniz sadece sorularımıza cevap olmuyor aynı zamanda öğrenmeye de teşvik ediyor Allah(c.c.)ilim sahibi insanları başımızdan eksik etmesin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nisa69

bende de bu haller çok sık olurdu hatta annem bana kızarda ama gördümki sadece bana olmuyormuş cevabınız çok güzel Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
greenlove

Allah sizden bin kere razı olsun...Diğer kardeşlerim gibi bende sadece bana oluyor sanıyordum ve çok üzülüyordum. Ama artık içim rahat çok şükür...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
samurayn

Doğrusu soruma bundan daha iyi bir şekilde cevab alamazdim. Inanin ki, bu soruya cevap bulmak beni cok sevindirdi. Artik namaz kilmak benim icin daha da kolaylaşdi. Teşkkür ederim. Iyi ki varsiniz. Allah sizden razi olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
duacıyım

kesinlikle bende çok merak ediyordum namazımın kabul olup olmadığından şüphe duyuyordum gerçekten emeği geçen herkesten ALLAH RAZI OLSUN....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

Bu tarz vesveseler bana da çok oluyor. Bir çok soruma bu konuda cevaplar aldım. Teşekkürler, iyiki varsınız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
gsev..

Allah hepinizden razı olsun ki sürekli kafama takılan bir konu idi.. üzülüyordum..hatta namazdan bile uzaklaşıyordum..:( sayenizde çok rahatladım..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
0999999999

ey cevap verenler beni öyle rahatlattınız ki cenabı allah sizi kabirde öyle rahatlatsın. hele o ayet beni o kadar mutlu ettiki. bir de sadece ben de var zannediyordum ama bir çok kişide varmış bu da beni rahatlatan diğer bir konu. allah ırazı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun