Veli sadece Allah ise, peygamber ve müminler nasıl veli olur?

Soru Detayı

- Sizin veliniz ancak Allah’tır, peygamberidir, bir de Allah’ın emrine boyun eğerek namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren müminlerdir.
 - Maide 55’de velimizin Allah efendimiz sav bir de namazı dosdoğru kılanlar olduğunu söyler, ama Ankebut 41 vb ayetler varsa Allah'tan başka varlıkların korunmasına sığınanların durumunun kötü olduğu söylenmiş.
- Bu ikisini nasıl anlamak lazım?
- Mesela Tevbe 31 de Ankebut 41 gibi düşünülebilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ankebut suresi 41 ve benzeri ayetlerde, Allah’tan başka veliler edinenlerden maksat, Allah’ı bırakıp putlara tapanlardır.

Maide suresi 55. ayette zikredilen veliden maksat, dost manasına gelir. Bu ayetteki veli mefhumu bu surenin 51. ayetinde yer alan “Yahudi ve Hristiyanların dost edinilmemesi”ne dair konuyla irtibatlıdır. (bk. İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Bunun özeti şudur:

Ankebut suresinde söz konusu edilen veliler, Allah’tan başka ilahlar edinip onlara tapanlarla ilgilidir.

Maide suresinde ise Yahudi ve Hristiyanları değil, Allah’ı, elçisini ve müminleri dost edinmelerini emretmektedir.

Onun için iki ayet arasında bir çelişki söz konusu değildir.