Velhamdülillahi rabbil âlemin, arasına “ve alihi” eklemek günah mı?

Soru Detayı

- Bazı camilerimizde (o vakitlerde müezzin izinli olduğunda) müezzinlik yapan cemaatten bazıları, imamın işaretiyle aşır okuduktan sonra: "Sübhane rabbike rabbil izzeti amma yasifun ve selamün alel mürselin velhamdülillahi rabbil âlemin." (Saffat, 37/180-182) ayetlerindeki “…alel murselin” ile “velhamdülillahi rabbil âlemin" arasına “ve alihi” kelimesi ilave ederek okumayı adet haline getirmişlerdir.
- Giderek bu alışkanlığın yayılması ve imamların da buna ilgisiz kalması üzerine, bir keresinde ben, bu fahri müezzinlik yapanlardan birisine: “Bu yaptığın ilave, ayeti değiştirmek anlamına gelmez mi?” diye sorduğumda (Daha önce de kendisini ikaz eden olmuş ki) “Ben hocaya sormuştum ve hiçbir mahzuru olmadığını söylemişti” dedikten sonra biraz da sesli bir biçimde beni cemaatin arasında çokbilmişlikle suçlamıştı. Sorum şu:
- Bu ilaveyi yapmak ayeti değiştirmek anlamına mı gelir?
- Yoksa o hocanın dediği gibi bir mahzuru yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, günah değildir. Çünkü burada maksat ayet okumak değil, dua etmektir. Dua ederken ayetten iktibas yapılarak dua edilmektedir.

Bir Müslüman, tesbih, tenzih ve tekbiri muhtevi ayet ve hadislerden doğrudan iktibas edilmiş cümlelerle dua edebileceği gibi, mefhum olarak ayet ve hadislerden mülhem ifadelerle de niyazını dile getirebilir.

Soruda ifade edilen meselede; tesbih ve peygamberlere duayı muhtevi ayet-i kerime doğrudan iktibas edilerek dua edilmekte, şart olmamakla birlikte Müslümanlara esenlik dileyen ifadelere de duada yer verilmektedir.

Özetle, bu durum ayetin tahrifi şeklinde değerlendirilmez, çünkü gaye ayet okumak değil, ayette geçen ifadelerden iktibas yapılarak dua etmektir.