Vefat eden eşin fotoğraf ve videolarına bakmak caiz midir?

Soru Detayı

- Hanımı ölen erkeğin, eşinin fotoğraf ve videolarına bakması caiz midir?
- Vefat etmiş eşine ait bu resim ve videoların müstehcen olup olmaması durumu değiştirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennet hayatı anlatılırken insanların dünyadaki eşlerinden ve kendilerine onların verileceğinden de söz ediliyor.

Şu halde dünyadaki eşler ölünce eşlik ilişkisi de bu bakımdan sona ermiyor.

Eşin kız kardeşiyle evlenmenin caiz olması, mülkiyet ve miras hukuku gibi konularda ölü eş ile diri eş arasında farklılıklar hasıl oluyor.

Karı ve kocanın ölen eşini yıkaması konusunda farklı görüşler var, ancak karşılıklı olarak yıkamanın caiz olduğu görüşü delili bakımından ağır basıyor.

Çıplak eşe dokunmak ve yıkamak caiz olunca resmine bakmak da caiz olur.