Yanarak ölen bir kişinin cenazesi yıkanır mı?

Soru Detayı

- Kaza ile yanarak (ölen) bir Müslüman insanı yıkamak gerekiyor mu?
- Kişi yandığı için bakılacak bir şekilde bile değildir, bakmak isteyen kişiler neye dikkat etmelidir veya bakmalarında bir sakınca var midir?
- Yandığı için yıkanmadığını düşünürsem öbür dünyadaki hali nasıldır?
- Veya yikayaniliyorsa (yıkanabiliyorsa) ölen ceseddi yıkarken neye dikkat etmelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şişmiş olup dağılmak üzere bulunan ve dokunulması mümkün olmayan bir ölünün üzerine sadece su dökülmesi yeterlidir.

Yıkayan, cenazeyi yıkamaya niyet ederek besmele çeker. Yıkama bitince: "Gufrâneke yâ Rahmân" yani, "Ey merhametli Allah'ım bağışlamanı dilerim." der.

(Hamdi Döndüren, İslam Ansiklopedisi)