Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle haşr olursunuz, sözünün mahiyeti nedir?

Soru Detayı

''Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle haşr olursunuz.''
- Bu sözün mahiyeti nedir ve anlamını açıklar mısınız?
- Mesela iyi bir insan yanarak ya da başka kötü şekillerde ölebiliyor, burda aklım karıştı?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz." demekten kasıt, son nefeste imanla gidip gitmemek hakkındadır. Yoksa yanarak ölen kötü bir hayat yaşamış anlamında değildir.