Kabir ve sonrasının rahat olması için ne yapmalı?

Soru Detayı

- Genç yaştaki bir Müslümanın çok kısa bir ömür biçilmesi sonrası kabir ve sonrasının rahat olması için ne yapmalı?
- Örneğin genç yaşta hastalandı ve ne namaz ne oruç hizmetini yerine getiremiyor. Bazen sinirli, öfkeli ve kırıcı ama çoğu kez bunları yüze vurmuyor içinde saklıyor. Hangi dua, ibadet veya zikirler önerirsiniz?
- Kısa zamanda ne yapmalı?
- Büyükler ne derlerdi bu konuda?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabir ve sonrası, genel anlamıyla gerçek ebedi yurdumuz olan ahiret yurdu; hedefimiz orasıdır. Yani orada Allah’ın rızası ve ebedi huzur bulabileceğimiz cennettir.

Bu hedefe ulaşmanın yollarını net bir biçimde İslam din açıklanmış. Özet olarak;

- Önce kuvvetli bir iman,
- Hemen arkasından ibadetler ve salih ameller.

Evvel bunları yapacağız, bunlar olmazsa olmazlar. Bunların teferruatlarını ilmihal kitaplarında bulabiliriz.

Akabinde de aczimizin ve fakrımızın şuuruyla Allah’a sık sık tövbe istiğfar ederek, ona iltica ederek O’na bizden rahmetini esirgememesi için dua etmektir.

Unutmayalım ki biz sadece ahiret için dua etmekle kalmamalıyız, dünyayı da ihmal etmemeliyiz. Burada sağlığımız, huzurumuz yerinde olacak ki, o şekliyle vazifelerimizi daha iyi yerine getirebilelim; daha fazla maddi imkanlarımız olacak ki, ihtiyaç sahiplerine yardım edelim; daha fazla ilmimiz olacak ki insanların hidayetine ve imanlarının artmasına vesile olalım…

Özet olarak dualarımızda da her şeyde olduğu gibi, orta yolu, sırat-ı müstakimi tutmalıyız.

Kur'an bize bir çok dua öğretmekte, ama bu sualinize en güzel dua belki aşağıda meali verilen Bakara suresi 201. ayet ile ifade edebiliriz:

“...'Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından muhafaza eyle!'...”