Vasıta ile vesilenin farkı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vesile kelimesi, lügatte: makam, mevki, derece, yakınlık, vuslat, mertebe, başkasına yakınlığı kazandıran vasıta anlamına gelir. (Lisan, Vesile maddesi).

“Ey İman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının, Ona yaklaşmaya vesile arayın ve O’nun yolunda mücahede edin ki kurtuluşa eresiniz.”(Maide, 5/35)

mealindeki ayette geçen vesile kavramı, Allah katında makam, mevki, yakınlık, kazandıran amel / iş anlamında kullanılmıştır.

Vasıta kelimesi bir araç olması haysiyetle o da  bir vesiledir. Vesile de bir vasıtadır. Aralarında şöyle bir fark vardır:

Vesile: kişinin bir başkasına yaklaşmak maksadıyla kullandığı ve yaklaşmanın gerekçesine sahip gördüğü bir vasıtadır.

Vasıta ise; kişinin -yaklaşmanın gerekçesine sahip olup olmadığına bakmaksızın- bir başkasına yaklaşmak maksadıyla kullandığı şeydir. Buna göre, her araç bir vasıtadır, fakat her araç bir vesile değildir.