"Üç oyundan başka bütün oyunlar Müslümana haramdır…" hadisini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

"Üç oyundan başka diğer bütün oyunlar (eğlenceler) Müslümana haramdır. Bu üç şey, ailesi ile eğlenmesi, atını eğitmesi ve oku ile yarışmasıdır."
- Bu hadise göre, diğer oyunlar haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu hadisin tercümesi şöyledir:

“Üçü hariç, hiçbir oyun / eğlence övülmez. Bunlar, kişinin atını eğitmesi,  eşiyle oynayıp eğlenmesi, ok ve mızrak atmasıdır.”

Hadisi Nesaî ve Ebu Davud rivayet etmiştir.(bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 10862). Diğer bir rivayette ise şu ifadeler vardır:

“Üş şeyin dışında, dünyanın bütün eğlenceleri batıldır / boştur / faydasızıdır. Bunlar, yayınla ok atman, atını eğitmen ve eşinle oynamandır.”

Hadisi  Hakim rivayet etmiştir.(bk. a.g.e, h. no: 10863).

Dikkat edilirse, bu hadislerde, üç oyundan başka, diğer bütün oyunların haram olduğuna dair herhangi bir ifade söz konusu değildir.

Kaide olarak, helal olanlar çoktur, haramlar istisnadır. Eşyada asıl olan ibahedir / helal olmaktır, haramlar ise, arizîdir, istisnaî durumlardır. Onun için birkaç helal istisna ile geriye kalanları haram sayma prensibi pek geçerli değildir.