"Üçü hariç her lehv (eğlence) batıldır" ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Konuyla ilgili hadisin meali şöyledir:

“Dünyanın bütün eğlenceleri batıldır / boştur (faydasızdır), ancak şu üçü müstesnadır: Kişin (ok, mızrak vb. savaş aletleriyle) atış yapması, atını eğitmesi ve eşiyle oynayıp eğlenmesi.” (Mecmau’z-Zevaid, 5/269).

- Diğer bir rivayette yüzme de sayılarak bu sayı dört olarak tespit edilmiştir.(bk. a.g.e).

- Hadiste anlatılmak istenen şey, kişinin ömrünü boş yere harcamaması, faydasız oyun eğlencelerle heba etmemesidir. Bunlar batıldır, yani boş şeylerdir; haram olmazsa bile, faydasız, gafleti gösteren şeylerdir. Nitekim diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur:

“Kişinin, kendini ilgilendirmeyen lüzumsuz işlerle uğraşmaması, onun güzel bir Müslüman olduğunun göstergesidir.” (et-Tergib ve't-Terhib, IV, 319)

- İstisna edilen hususların hepsi belli bir gerçeğe hizmet etmektedir. Ok atmak, ata binmek, yüzmek,.. bunların hepsi hayatta lazım olacak şeylerdir. Özellikle bunların vatanı savunmaya yönelik savaşlarda kullanılıyor olmaları, kıymetlerini daha da yükseltmiştir.

Kişinin eşiyle eğlenmesi, müşterek hayatın ve ailenin huzurunu temin etmesi ve benzeri pek çok faydaları barındırmaktadır.