Türkiye’de VPS (sanal sunucu) kullanmam caiz olur mu?

Soru Detayı

- E-ticaret ile uğraşıyorum, ama bunu için VPS (sanal sunucu) gerekiyor. Mesela ben Türkiye’de olduğum halde kendimi İngiltere’de gösteriyorum, çünkü ticaret yaptığım site bana Türkiye’den satış yapmayı engelliyor, sadece İngiltere’den satış yapmamı istiyor, ama ben vergimi de sitenin komisyonunu da ve VPS hizmetinin parasını da ödüyorum.
- Bu durum dini açıdan bir sıkıntı olur mu?
- Yani VPS kullanmam caiz olur mu?
- Ve kazancım helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahse konu işlemlerde aracı konumdaki internet sitesi ile imzalanan sözleşme belirleyicidir.

İlgili sözleşmede izin verilmeyen işlemleri çeşitli uygulamalar aracılığıyla kaçak olarak yapmaya çalışmak, yasal mevzuata uygunluk açısından da doğru olmadığı gibi dini açıdan da doğru değildir.

Zira başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranış, kul hakkı sorumluğunu gerektirmektedir.