Haram iş yapan işletmeler için açılış ruhsatlarına imza atmanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- Bir mülki amirin, dinen meşru olmayıp yürürlükteki kanunlara göre açılması uygun olan işletmelerin açılış ruhsatlarına imza atmasının hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Müslümanlar laik bir ülkede (yürürlükteki mevzûâtın dine uygunluğunun aranmadığı bir ülke böyledir) yaşıyorlarsa, siyaset ve devlet görevleri bakımından tavır, tutum ve uygulamaları nasıl olacaktır?

Siyaseti, devlet yönetimini, resmi görevleri, hatta ticaret ve yatırımları kafirlere, fasıklara, din düşmanlarına bırakıp, üç beş koyun alıp dağlara çekilerek veya karınlarını doyuracak kadar nispeten helal olan işleri yapıp başka işe karışmayarak mı yaşayacaklar? Böyle yaparlarsa dinlerini bu ülkede nasıl koruyacaklar?

Bir de hicret var; nereye, kim hicret edebilecek? Diyelim bir İslam ülkesi buldu ve göçtü, bu Kadim Dârülislam ne olacak?

Türkiye’de valilik, hakimlik, subaylık, öğretmenlik, hatta din görevliliği yapmanın, hicret etmeyip bu ülkede oturmanın caiz olup olmadığını soranlara biz, yukarıdaki soruları düşünerek cevap veriyoruz. Yapanın ve oturanın maksadı, bu işleri yapmanın sonunda dinin korunması bakımından alınan sonuç, cevabı belirleyen unsurlardır.

Soru sahibi bu ifadelerimizin içinden cevabını çıkarabilir.