Dört temel kuvvetten birini değiştirirsek, diğerleri de değişir mi?

Soru Detayı

- Dört temel kuvvetten birinin değiştirirsek, diğerleri de değişir mi?
- Bu durumda yeni bir evren oluşur mu?
- ​Sorumun amacı bir ateist Türk bilim adamının hassas ayar argümanının yanlış olduğunu söylemesi, bunun için de Dört temel kuvvetten birinin (örneğin kütle çekim kuvvetinin) değişmesi diğer kalan üçünün de değişmesine sebep olur demesi ve yeni bir evren ortaya çıkabilir, oluşabilir demesidir.
Sonuna da şunu ekliyor:
- Ayrıca bilgisayarlarda (sanal alemde ) bu evren yapılabiliyor. Oluşturulabiliyor diyor.
- Kafam karıştı cevaplarınızı hemen bekliyorum. Gerçekten de bir kuvveti değiştirirsek, diğerleri de bundan dolayı değişip yeni bir evren oluşma şansı var mı? Ya da oluşabilir mi?
- Hassas ayarlar argümanını önemsizleştirmek için mi bu iddiayı ortaya atıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gravitasyon, elektromanyetik kuvvet, zayıf güçlü nükleer etkileşim ve güçlü nükleer etkileşim olarak bilinen dört temel kuvvettin hassas dengesine ince ayar (fine tuning) adı verilmektedir.

Bu kuvvetlerin baş faktörü olan gravitasyonla nasıl bir ilişki kurdukları sorunu, her şeyin teorisi (everything theory) adı altında halen araştırılmaktadır.

Bu fiziksel sabitelerde herhangi bir değişiklik yeryüzünde zeki biyolojik yaşam (intelligent life) olarak adlandırılan insan yaşamını olumsuzlamaktadır. Bu değerlerde olası bir değişiklik şimdiki yaşamımızı kesinlikle olumsuzlar.

Burada ince ayardan kastedilen, 15 milyar ışık yıllık kozmik süreçlerin bu dört kuvvetin bilinen hassas ayarında insan yaşamını, dolayısıyla bu hesaplamaları yapan fizikçilerin varlığını garanti etmesidir.

Başka değerlerle olası evrenler mümkündür, ancak bu olasılıklar içinde bizim evrenimizi ve yaşamımızı hedefleyen bir temel durum seçilmiş ve tüm süreçlerde korunmuştur.

Bilgisayarlarda oluşması bizim bu bilgisayarların içinde yaşamadığımız ve bu olası sürecin sonucu olmadığımız göz önüne alındığında, sanal denemeler üzerinden yürütülen gerçekliğin sıra dışı doğasını basitleştirmeye çalışmak amacı ile sadece gözlemci etkisi dediğimiz (measurement effect) kuantum olgusunun manüpüle boyutuna taşınması olacaktır.